[vc_row][vc_column][us_single_image image=”1699″ align=”center”][vc_column_text]Reprezentacje Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podejmą próbę „bicia” Rekordu Guinnessa. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii sportu osób niepełnosprawnych w Akademickim Związku Sportowym.

Obecnie mamy jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą ofertę zajęć dla osób niepełnosprawnych na uczelniach polskich. Działamy w obrębie turystyki, boccia, pływania i gier sportowych w tak małym ośrodku akademickim” – dr Tomasz Grzybowski – kierownik SWFiS UZ.

Organizacja tej imprezy jest zwieńczeniem wieloletniej działalności w obrębie sportu osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Studenci niepełnosprawni to nie tylko osoby, które wymagają rehabilitacji, to są też osoby, które chcą rywalizować, brać udział w zawodach sportowych.

Guinness z siedzibą w Londynie przydzielił zadanie pn.: Najdłuższy maraton grania w boccia (gra indywidualna) przez 24 godziny. Oznacza to, że po jednym zawodniku z dwóch uczelni stoczy ze sobą mecz, który będzie trwał 24 godziny zgodny z przepisami BISFed.

Tytuł prestiżowej księgi rekordów wywodzi się od irlandzkiej rodziny Guinness, piwowarów, właścicieli browaru w Dublinie w XIX w. Pierwsze polskie wydanie Księgi Rekordów ukazało się 27 sierpnia 1955 roku.

Osoby z niepełnosprawnością pokażą Nam, że potrafią te 24 godziny wytrwać praktycznie w jednym miejscu, z minimalnymi przerwami i pokażą, że te bariery można łamać praktycznie w każdym wymiarze” – Marta Dalecka – kierownik SON AZS UZ.

Próba bicia Rekordu Guinnessa rozpocznie się w sobotę, 1 czerwca o godz. 10:00 w murach hali sportowej Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Prof. Szafrana 6. Całodobowy pojedynek zakończy się dzień później o godzinie 10:30. Imprezą towarzyszącą będą IV Integracyjne Mistrzostwa Polski w boccia, rozgrywane na boiskach obok.[/vc_column_text][us_single_image image=”1515″ align=”center”][/vc_column][/vc_row]